Вівторок, 18.06.2024, 15:18
Вітаю Вас Гість | RSS

Шевченківська гімназія

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 16
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Поради медсестри

 

ПРО КОРОНАВІРУС

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД КОРОНАВІРУСУ


 

 


Інформація про коронавірус

7 порад для захисту від нової коронавірусної інфекції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Лишай. Профілактика захворювання

Сутність на види лишаїв

Лишай – це шкірне високозаразне захворювання людини. Під цією назвою об’єднаний цілий комплекс різних патологічних запальних процесів на шкірі, збудниками яких виступають грибки, віруси. Причини виникнення, а також збудники деяких видів лишаю досі залишаються тільки теоретичним здогадками. Тільки виникнення стригучого лишаю у людини доведено впровадженням 2 видів грибків у шкірний покрив. Також переконливо і обґрунтовано те, що поява оперізувального лишаю пов’язана з герпетичною інфекцією.

У людини можуть розвиватися такі види лишаю:

Рожевий лишай: його збудник поки не відомий, вважається, що його виникнення пов’язано з застудою, грипом, ГРВІ, коли ослаблений організм, він проявляється як застуда на шкірі. Тому не можна активно лікувати цей вид лишаю, через 1,5, максимум 2 місяці лишай самостійно проходить. Рожевий лишай, як практично всі лишаї, алергічні реакції та інші шкірні захворювання на самому початку проявляються рожевими плямами на шкірі, які спочатку найчастіше бувають поодинокими, а потім поширюються і стають більш численними (висівкоподібний, стригучий, оперізувальний, червоний плоский лишай). Не можна займатися самодіагностикою і самолікуванням, встановлювати собі діагноз по фото і опису хвороби. Тільки дерматолог може диференціювати вид шкірного ураження, і в першу чергу слід звертатися до фахівця. Оскільки лікування всіх видівлишаю досить по-різному і має призначатися тільки дерматологом.

Стригучий лишай, мікроспорія, трихофітія гладкої шкіри, дерматомікози: збудником є грибки, один вигляд якого передається від тварин, другий виникає тільки у людини. Висівкоподібний, кольоровий, різнокольоровий лишай це також грибкове захворювання, сонячний грибок, його збудником є Microsporon furfur – патогенний нитчастий грибок. Особливістю цього виду грибка є зміна кольору ураженої шкіри після засмаги, з темного на знебарвлений, без лікування взимку відбувається зворотня зміна кольору.

Оперізуючий лишай, герпес: найбільш вивчений вид лишаю, збудником якого є вірус герпесу Зостер, характерною особливістю якого є інтенсивні больові відчуття під час прогресування хвороби.

Червоний плоский лишай: мало вивчено походження цього виду лишаю у людини. Лікування також вважається достатньо складним. Передбачається, що різні неврогенні, обмінні порушення в організмі у відповідь на фізичні або хімічні фактори можуть провокувати виникнення активації якогось вірусу в організмі.

Профілактика лишаїв:

Оскільки кожний з видів має різне походження, відповідно, і лікування лишаю у людини кожного типу відрізняється і спрямоване на боротьбу з конкретним збудником – певним видом грибка або вірусом. Щоб диференціювати будь-яке шкірне захворювання, слід звертатися до дерматолога, який або на підставі огляду встановить діагноз, або буде потрібно здати зіскрібок з пошкодженої ділянки на бактеріальний аналіз. І тільки після уточнення діагнозу, встановлення тяжкості, глибини ураження, тривалості захворювання, з урахуванням віку і супутніх хвороб, лікар призначить відповідне лікування лишаю.

Основним фактором попередження будь-якої хвороби є здоровий імунітет малюка, зміцнювати який необхідно з самого раннього дитинства. Крім цього слід:

 • забезпечити дитині повноцінне харчування;
 • систематично робити з малюком зарядку;
 • регулярно проводити загартовування дитячого організму;
 • включати особливо в осінній та зимовий період додатковий прийом вітамінно-мінерального комплексу.
 • стежити, з ким грає ваш малюк. Поясніть йому, що після гри з улюбленим тваринам необхідно мити руки з милом. Періодично перевіряйте стан шкіри на наявність позбавляючи у домашньої тварини.

Лікувати лишай слід негайно і тільки з допомогою лікаря.

Можливо, вдасться обійтися простим дотриманням гігієни, або дієтою, а в складних випадках будуть необхідні мазі та інші призначення лікаря. Не варто самостійно без діагнозу спеціаліста починати лікування. Але ви зможете прискорити одужання наступними діями:

 • прибрати на деякий час м'які іграшки і килими;
 • білизну хворого дитини слід прати і прасувати окремо;
 • кожний день дезінфікувати кімнату, в якій перебував заражений дитина, а так само іграшки, з якими він грав;
 • частіше проводити заміну постільної білизни;
 • не можна купати дитину;
 • одягати хворого малюка слід в х/б одяг, що пропускає повітря і вбирає зайву вологу.

Джерела:
http://medprice.com.ua/ukr/articles/likuvannya-vsih-vidiv-lishayu-u-lyudini-1015.html
http://medictest.net/zdorovya-ditini/494-lishayi-u-ditey.html
http://mamovediya.com.ua/1589_profilaktika-lishayu-ou-ditey.html

Сказ: чого і коли боятися?

Що таке сказ?

Сказ — гостра контактна зоонозна інфекційна хвороба, яку спричинює нейротропний вірус(англ.Rabies virus) з родуLyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефалітуз смертельним пошкодженням центральної нервової системи (ЦНС).

Основні факти про сказ

На сьогодні сказ реєструють у 150 країнах та територіях світу. Сказ зустрічається на всіх континентах, окрім Антарктиди.

Хворобу не реєстрували в деяких острівних державах: Японії, Новій Зеландії, на Кіпрі, Мальті, а також у Скандинавії (Норвегії,Швеції,Фінляндії та Іберійському півострові (Іспанії та Португалії). Сказ ліквідували в природі на островах Британія, Ірландія, Ісландія.

Однак від нього щорічно гине понад 55 тисяч людей (в середньому 1 людина кожні 10 хвилин) і більше 1 млн тварин. 95% випадків смертей від сказу спостерігають в Африці та Азії. За даними ВООЗ при 99% випадків смертей людей від сказу джерелом інфекції є собаки. Близько 40% жертв укусів ймовірно скажених собак — діти віком до 15 років. Сказ собак потенційно загрожує більш ніж 3,3 мільярдів людей. Щорічно понад 15 мільйонів людей у світі отримують постконтактну профілактику для запобігання розвитку сказу. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), це дозволяє щорічно запобігти 327 000 випадків смерті від цієї хвороби.В Європі понад 30 років триває епізоотія сказу природного типу, основними джерелами якої є дикі м'ясоїдні тварини, головним чином,лисиці. З кінця 1990-х епіцентр сказу в Європі через високий рівень імунізації диких тварин в Західній та Центральній Європі перемістився на схід до Польщі,Хорватії,Російської Федерації,Білорусі, України, Латвії.

В останні роки в Україні епізоотична ситуація зі сказу значно погіршилась. Активні осередки природного типу цієї інфекції існують на всій території нашої держави, більшість яких реєструють у Чернігівській, Сумській, Полтавській, Харківській, Хмельницькій та Луганській областях. Відзначають підвищену захворюваність на сказ серед собак,котіві сільськогосподарських тварин, що, передусім, є показником епізоотичного неблагополуччя серед диких тварин. Ускладнює ситуацію зростання в населених пунктах кількості безпритульних собак і котів, неповне охоплення профілактичними щепленнями свійських тварин, порушення правил утримання їх власниками. Все це є передумовою формування осередків сказу міського типу. У зв'язку з погіршенням епізоотичної ситуації зі сказу збільшилась загроза виникнення і поширення цієї інфекції серед населення. Так, у нашій країні за медичною допомогою з приводу укусів тваринами щороку звертається близько 110 тисяч осіб, з них майже 20 тисяч отримують антирабічні щеплення. Вартість профілактичної вакцинації людей щорічно в Україні досягає 6 млндоларів. Протягом останніх років реєстрували поодинокі випадки захворювань на сказ серед людей.

Профілактика сказу

Що робити, коли дитину укусила тварина?

Якщо ваша дитина була укушена твариною, ретельно промийте рану спочатку чистою водою, а потім водою з милом.

Якщо це можливо, забезпечте ізоляцію і утримання тварини, щоб в подальшому ветеринар визначив наявність або відсутність у неї вірусу сказу.

Якщо у вас немає спеціального обладнання і навичок, не намагайтеся ловити скажену тварина - цим ви лише збільшите кількість укушених нею.

Якщо при спробі зловити тварину довелося вбити, то її мозок все одно повинен бути спрямований на перевірку з приводу наявності / відсутності вірусу сказу.

За тваринами, які здаються здоровими і були щеплені, треба спостерігати - чи не з'являться у них симптоми захворювання. Період спостереження повинен тривати не менше 10 днів. Якщо у тварини розвиваються симптоми сказу, то вона повинно бути вбита, а його мозок - спрямований на дослідження.

У будь-якому випадку, якщо вашу дитину вкусила тварина, необхідно звернутися до педіатра. Про всі укусах тварин слід повідомляти чиновникам з відділу охорони здоров'я, які зможуть сказати вам, чи представляє небезпеку укус даної тварини і яка в даний час епідеміологічна обстановка по сказу в вашому регіоні. Будь укус дикої тварини слід розглядати як величезний ризик щодо сказу, поки не доведено протилежне. Якщо кажан перебув в кімнаті, де ваша дитина спала або грала, ви повинні негайно повідомити про це вашому педіатра, навіть якщо ви не можете знайти місце укусу.

Після укусу, якщо ваш педіатр визначить, що тварина має високий ризик наявності сказу, лікар повинен негайно провести пасивну імунізацію - ввести дитині імуноглобулін (антитіла, які борються з хворобою) в шкіру навколо укусу. Одночасно педіатр повинен зробити дитині першу ін'єкцію вакциною проти сказу, яка буде стимулювати організм на вироблення власних антитіл проти інфекції. Ваша дитина повинна отримати серію з 5 щеплень протягом 4 тижнів.

Якщо тварина живе в будинку і здорова, педіатр попросить, щоб ви спостерігали за станом здоров'я вашої дитини і за поведінкою тварини. Педіатр почне вакцинацію, тільки якщо у тварини будуть ознаки наявності сказу.

Навчіть дитину, що необхідно уникати контакту з будь-якими бродячими і дикими тваринами. Малюк не повинен дражнити або будь-яким чином турбувати тварин. Також він не повинен досліджувати або грати з померлим тваринам, які він може знайти.

Ваш власний домашній вихованець повинен отримувати всі необхідні щеплення від сказу відповідно до рекомендацій вашого ветеринара.

Під час підготовки статті були використані матеріали:
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs099/ru/
http://lib.komarovskiy.net/beshenstvo-chto-delat.html
http://oblvet.org.ua/novini/sche-raz-pro-skaz/

ГРВІ та грип: профілактика захворювання

Що таке ГРВІ та грип

Насамперед давайте визначимося, що таке грип та що таке ГРВІ.

Гостра респіраторна вірусна інфекція(ГРВІ) — кожна з групи вірусних інфекцій, яка характеризується загальним інтоксикаційним синдромом і переважним ураженням слизових оболонок дихальних шляхів. Відома значна кількість збудників (понад 200), які належать до різних нозологічних груп вірусної природи (віруси грипу,парагрипу,аденовіруси,респіраторно-синцитіальні віруси,коронавіруси,пікорнавіруси,риновіруси,ентеровіруси,віруси герпесуй інші), що тісно пов'язані з захворюваннями респіраторного тракту людини, спричиняючи розвиток ГРВІ.

Грип— це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу.

Отже, будь який грип - це ГРВІ, але не всі ГРВІ є грипом.

Для визначення тактики дій при ГРВІ, насамперед, не залежить від назви вірусу.

Профілактика ГРВІ та грипу

Профілактичні заходи спрямовані на запобігання поширення інфекції і проникнення її в організм здорової людини.

Профілактичні заходи, спрямовані на запобігання поширення інфекції

Для запобігання розповсюдження інфекції слід захистити хворого від контактів з оточуючими. Для того, щоб зменшити виділення вірусів при чиханні, можна використовувати маску, одягаючи її на хворого.

Для того, щоб маска виконувала свою захисну функцію, необхідно, щоб вона закривала і рот, і ніс. Тільки в цьому випадку вона буде затримувати крапельки рідини, що вилітають при чиханні, розмові і кашлі.

Всупереч поширеній думці, маска, надіта на здорову людину, не виконує роль фільтру, що затримує віруси (для цього вона недостатньо герметична), а запобігає випадковому контакту рук людини з ротом і носом,знижуючи ризик контактного шляху передачі інфекції.

Профілактичні заходи, спрямовані на запобігання проникнення інфекції в організм здорової людини

У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування т.зв. місцевого імунітету - захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають - робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворює при контакті з вірусом з багато разів більшою мірою вірогідності. Головний ворог місцевого імунітету - сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки.

Для зволоження слизових оболонок можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи - салин, аква маріс, Хумер, Маример, носоль тощо. Можна використовувати такий розчин: 1 чайна ложка звичайної кухонної солі на 1 літр кип'яченої води. Заливаєте в будь-який флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаєте в ніс (чим сухіше, чим більше народу навколо - тим частіше, хоч кожні 10 хвилин). Головне - не жалійте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо якщо ви сидите в коридорі поліклініки. Вищезазначеним сольовим розчином регулярно полощіть рот.

Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому.

Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. У цьому аспекті, якщо вже ви вийшли погуляти, так не треба показового ходіння в масці по вулицях. Вже краще подихайте свіжим повітрям.

Оптимальні параметри повітря в приміщенні - температура близько 20 ° С, вологість 50-70%. Обов'язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. Будь-яка система опалювання сушить повітря. Мийте підлогу. Включайте зволожувачі повітря.

Руки хворого - джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою, - привіт, ГРВІ.

Не чіпайте свого обличчя. Мийте руки, часто, багато, постійно носіть із собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуйтеся!

Вчіться самі і вчіть дітей, якщо вже немає хустки, кашляти-чхати не в долоньку, а в лікоть.

Резюме

Профілактика ГРВІ:

 1. Захисна маска — в першу чергу, на хвору людину. Правильно надіта!
 2. Зволоження повітря
 3. Зволоження слизової носа
 4. Вологе прибирання приміщень
 5. Провітрювання приміщень (з наступним зволоженням повітря)
 6. Уникати рукостискань, не торкатися руками очей, носа, рота
 7. Як можна частіше мити руки з милом

під час підготовки статті використані матеріали: 
http://articles.komarovskiy.net/gripp-i-orvi-prostejshaya-instrukciya.html
http://sperco.com.ua/ua/encyclopedia/catarrhal/492/

Педикульоз, методи боротьби та профілактики

Воші людини – це специфічні паразити, які проводять все своє життя на людині та харчуються її кров’ю, вони являються переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та зворотного тифу.Найбільша ураженість педикульозом відмічається серед дитячих та підліткових колективів, діти до 17 років складають більше 60% від усієї кількості уражених педикульозом. Актуальність педикульозу пояснюється тим, що цією хворобою може інфікуватися кожний, незалежно від соціального становища. Ураження педикульозом відбувається при безпосередньому контакті з завошивленими особами, здебільшого волоссям, при користуванні спільними речами — одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо. При значній завошивленості людини воші можуть переповзати по підлозі та по різним предметам, на яких вони можуть зберігати життєздатність впродовж 2 діб. Людина може бути уражена педикульозом в громадському транспорті, магазині, по місцю навчання чи роботи. Сприяють розмноженню вошей скупченість населення та не виконання правил особистої гігієни.

На тілі людини паразитує три види вошей: платтяні, головні та лобкові. Ураження головними та платяними вошами називається педикульозом (від латинського Pediculus – воша), лобковими — фтиріоз. Профілактика педикульозу та боротьба з ним має велике протиепідемічне значення.

Симптомами ураження педикульозом є свербіж волосистої частини голови, який виникає внаслідок подразнення секретом, який виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку шкіри та втирає в ранку екскременти воші, в яких можуть міститись рикетсії. Так збудники інфекційних хвороб потрапляють в кров людини, інфікуючи її.

Тривалість життя воші складає 20-45 днів. При своєму розвитку воші проходять 3 стадії: яйце - “гнида”, личинка і статевозріла воша. В середньому на добу самиця відкладає до 10 яєць (гнид), а за все своє життя – близько 300 яєць. Яйце має довгасту форму (1,0-1,5 мм довжини), жовтувато-білого кольору, особливою клейкою речовиною щільно прикріплюється до волосся, білизни або інших одягу. Яйця розвиваються при температурі 38ОС впродовж 5 днів, при температурі 25ОС впродовж 16 днів. Температура нижче від 25ОС перешкоджає розвиткові яєць.

Личинка сірувато-коричневого кольору, пересувається за допомогою 3 пар лапок, з кігтиками, що дозволяє їм міцно триматися на волоссі або тканині.

Дорослі воші сірувато-коричневого забарвлення, після кровосмоктання темніші, самиці більші за самців, пересуваються за допомогою 3 пар лапок з кігтиками долаючи до 20 см за хвилину.

Появу вошей слід попереджувати. Для цього необхідно суворо дотримуватись правил особистої гігієни, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі. Батьки повинні слідкувати за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та регулярно оглядати волосся дитини.

Якщо, не дивлячись на заходи особистої гігієни, воші та гниди все-таки з’явились, їх необхідно знищувати. Боротьба з вошивістю зводиться не тільки до знищення вошей на тілі людини, але й на одязі, постільних речах та в приміщеннях. Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби.

На сьогодні, через аптечну мережу реалізується широкий асортимент препаратів, за допомогою яких можна позбутися цих паразитів. Це “Локодин”, “Локодин марки К”, “Лавінал”, “Медікер”, “Параніт”, “Пара Плюс”, “Емульсія безилбензоату 20%” та ряд інших препаратів. При виборі протипедикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги інструкцій з їх застосування щодо виду педикульозу, вікової категорії тощо.

Для деяких завошивлених осіб використання педикулоцидів не рекомендовано, наприклад, для дітей молодших 5-ти років, вагітних жінок та тих, які мають немовлят на грудному вигодовуванні, осіб з алергічними захворюваннями. Для цих завошивлених осіб рекомендовано використання механічного методу, тобто миття тіла, вичісування вошей густим гребенем, стрижка та гоління. Волосся збирається на папір і спалюється.

Після використання протипедикульозних препаратів гниди у своїй більшості або всі повністю є нежиттєздатними. Проте, важко провести повну диференціацію живих гнид вошей та тих, що загинули. Тому після протипедикульозної обробки необхідно провести видалення їх механічним шляхом. Для полегшення їх видалення волосся змочують розведеним 5-10% столовим оцтом, зав'язують поліетиленовою хусткою і рушником, витримують 30 хвилин, полощуть у проточній воді, після чого вичісують густим гребенем загиблих вошей та їх яйця “гниди”.

Оскільки головні воші можуть знаходитись не тільки на волосяній частині голови, але й на інших частинах тіла, необхідно провести повне миття тіла, бажано з використанням мийних засобів (наприклад, шампуню), що мають протипедикульозні властивості.

Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою. Гнида має щільну оболонку, яка захищає її від впливу різноманітних несприятливих факторів зовнішнього середовища, тому прання білизни без кип’ятіння не звільняє її від гнид, які залишаються живими. Завошивлену білизну необхідно кип’ятити у 2 % розчині кальцинованої соди впродовж 15 хвилин з моменту закипання, прасувати з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви, збірки та зморшки. Для обробки одягу та постільних речей застосовують переважно камерну дезінсекцію, яку проводять дезінфекційні підрозділи закладів державної санітарно-епідеміологічної служби.

При виявленні педикульозу слід звернутися до дезінфекційної станції чи дезінфекційних відділів (відділень) територіальних санітарно-епідеміологічних станцій, фахівці яких проведуть в осередку педикульозу комплекс протиепідемічних та дезінфекційних заходів, скерованих на повне виявлення педикульозу серед контактних осіб та проведення санації осередку педикульозу.

Профілактика кишкових інфекцій

Для кишкових інфекцій характерна літньо – осіння сезонність, саме в цей період відбувається ріст захворюваності. Це пов’язано з активізацією шляхів передачі інфекції, зі сприятливими умовами для зберігання і розмноження збудників у зовнішньому середовищі, зі змінами в організмі людини, які відбуваються у літньо-осінній період, а саме зниження його реактивності під впливом сонячного випромінювання, відпочинок в природніх умовах, зниженням кислотності шлунковогосоку.Збудники кишкових інфекцій передаються за допомогою фекально - орального механізму, харчовим, водним, контактно-побутовим шляхами. Факторами передачі є м’ясо, яйця, вода, кухонний інвентар, руки, мухи. Джерелом інфекції може бути хвора людина з клінічними проявами інфекції або здоровий „носій”. Носії становлять епідеміологічну небезпеку, оскільки вони ведуть активний спосіб життя, при цьому контактують зі здоровими людьми, займаються готуванням страв, будучи хворими працюють на об’єктах громадського харчування, на підприємствах, що займаються виготовленням продуктів харчування.Кишкові інфекції – група інфекцій, що викликає захворювання травного тракту з основними клінічними проявами, такими як підвищення температури тіла, пронос, блювання. До кишкових інфекцій відносяться такі небезпечні захворювання як черевний тиф, дизентерія, харчові токсикоінфекції, сальмонельоз, ботулізм, гастроентероколіти. Всі ці захворювання виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів або води, які проникають в організм людини через брудні руки, продукти харчування. Кишкові інфекції поширені повсюдно навіть у розвинутих країнах, характеризуються високим рівнем захворюваності. Це одні з найчастіших інфекційних хвороб у дітей.

Наявність збудників, їх розмноження в продуктах харчування не впливає на їх смакові якості. Інфіковані продукти на смак і вигляд не відрізняються від безпечних та якісних. Час від зараження доперших клінічних проявів захворювання триває від декількох годин до двох-трьох діб.

Згідно даних епідеміологічного анамнезу хворі пов’язують захворювання на кишкові інфекції з вживанням продуктів харчування які були придбані на стихійних ринках, у місцях несанкціонованої торгівлі, при вживанні продуктів які пройшли недостатню термічну обробку. Більшість спалахів виникає внаслідок недотриманя санітарно-гігієнічних вимог, залучення носіїв кишкових інфекцій до приготування страв на гостинах, урочистостях. Враховуючи те, що з настанням літнього періоду зростає небезпека щодо захворюваності на кишкові інфекції для попередження захворювання можна порадити:

-Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов’язково мити руки з милом. Обов’язково мити руки після відвідування туалету.

-Не вживати м’ясні та молочні продукти придбані на стихійних ринках, з рук приватних осіб

-Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води). Для пиття і приготування їжі – використовувати питну бутильовану воду або воду з централізованих джерел водопостачання.

-Не допускати споживання продуктів та напоїв з протермінованим терміном зберігання.

-Hе вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх якості.

-Не вживати в їжу незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.

-При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки) для миття посуду і рук використовувати перекип’ячену воду. При харчуванні у лісі, на пляжі виключати контакт продуктів з грунтом та піском.

-Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлені терміни.

-При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.

-При подорожуванні не рекомендовано брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські кремові вироби, м’ясні салати, паштети інші продукти що потребують охолодження при зберіганні).

-На відпочинку без організованого харчування виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати, багатокомпонентні страви). Зберігання виготовленої страви без холодильного обладнання не має перевищувати 2 години. Овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом.

У випадку виявлення перших ознак шлунково-кишкових розладів необхідно терміново звернутись до лікувальної установи. Не рекомендовано займатись самолікуванням. При груповому відпочинку, скупченнях людей хворого з шлунково-кишковими розладами необхідно ізолювати від інших людей до прибуття лікаря.

Державна служба
Пошук
Календар
«  Червень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Календар свят. Мова, граматика, спілкування
Архів записів